publicitate

Diverse

Farmacii veterinare Neamț – Adresa si Telefon

Farmacii veterinare Neamț
– publicitate –

Farmacii veterinare Neamț – Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț

Farmacii veterinare Neamț. Indiferent ca sunteti in cautarea unei farmacii veterinare din judetul Neamț sau intentionati sa localizati o farmacie din orasele Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț, in cadrul acestui articol va vom furniza adresele si numerele de telefon pentru farmacii veterinare.

– publicitate –

Farmaciile veterinare din Neamț reprezintă o componentă esențială în domeniul îngrijirii și tratamentului animalelor. Aceste facilități medicale specializate oferă produse farmaceutice și servicii profesionale pentru a răspunde nevoilor de sănătate ale animalelor de companie și ale animalelor de fermă. În acest articol, vom explora în detaliu rolul și funcționarea farmaciilor veterinare, legea care le permite să funcționeze și gama de animale care pot beneficia de serviciile acestora.

Ce se poate face într-o farmacie veterinară din Neamț?

În cadrul unei farmacii veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț, se desfășoară o serie de activități esențiale pentru îngrijirea sănătății animalelor. Acestea includ:

– publicitate –

  1. Furnizarea de medicamente pentru animale. Farmaciile veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț dispun de o gamă largă de medicamente și produse farmaceutice destinate tratării bolilor și afecțiunilor animalelor. De la antibiotice și analgezice până la antiparazitare și suplimente nutriționale, acestea asigură accesul la produsele necesare pentru a menține și restabili starea de sănătate a animalelor.
  2. Prepararea de rețete și prescripții. Farmaciile veterinare au personal specializat care poate pregăti și elibera rețete și prescripții medicale pentru animale. Acestea sunt esențiale pentru administrarea corectă a medicamentelor și asigurarea unui tratament eficient și sigur.
  3. Consiliere farmaceutică. Echipa farmaciei veterinare, formată din farmaciști veterinari Neamț și tehnicieni specializați, poate oferi consultanță și sfaturi profesionale privind administrarea medicamentelor, dozajul, interacțiunile medicamentoase și gestionarea efectelor secundare. Această consiliere farmaceutică este valoroasă pentru proprietarii de animale, care pot fi ghidați în procesul de îngrijire și tratament.
  4. Vânzarea de produse nutriționale și de îngrijire. În farmaciile veterinare, se găsesc și produse nutriționale special formulate pentru animalele de companie și cele de fermă. De asemenea, sunt disponibile și produse de îngrijire, cum ar fi șampoanele, produsele de igienă orală și alte accesorii necesare pentru menținerea sănătății și bunăstării animalelor.
– publicitate –

Lista Farmacii veterinare Neamț

– publicitate –

NEAMTPlutostr. Sucedava, nr. 1270744649916
NEAMTPlutostr. Sucedava, nr. 1180233731026
NEAMTOlimpic Vetstr. Sucedava, nr. 1310744577180
NEAMTLivmar Vetstr. Mihai Eminescu, nr. 8 C0744304535
NEAMTMinivetstr. Roznovanu, nr. 1180721243400
NEAMTMinivetstr. Dimitrie Leonida0721243400
NEAMTThetis Comstr. Roznovanu, nr. 460233227337
NEAMTThetis Comstr. Petru Rares, nr. 180765264404
NEAMTThetis Comstr. Baltagului, nr.  60765264404
NEAMTErika’S Travel Agencystr. Sucedava, Piata Centrala0744613400
NEAMTGirovetContesti0744143520
NEAMTMed Vet Bio Fitostr. Sucedava, Piata Centrala0742254035
NEAMTCorbvet R&RPastraveni, nr. 1330748093375
NEAMTTomy Vetstr. Dimitrie Leonida, Piata Central0745357312
NEAMTBardesvetcomuna Poiana Teiului0755602124
NEAMTBardesvetcomuna Borca, FN0755602124
NEAMTAdrian Vetstr. Marasesti, nr. 2, bl. B5, sc. A, Parter0755220325
NEAMTAngyvetGheraesti, comuna Gheraesti0767611565
NEAMTActiv Med Farmstr. Ecaterina Teodoroiu, complex Smirodava0742172130
NEAMTVetromsanstr. Baltagului, nr.  6, Piata Centrala0745069192
NEAMTDavi Agrovetstr. Roznovanu, nr. 1120760488664
NEAMTOlivet Pet Consultstr. Baltagului, nr.  6, Piata Centrala0740319873
NEAMTDog & Cat PawsBd.Musat, bl. 330767103333
NEAMTDay Pet Carestr. Stejarilor, bl. 2, sc. b, ap. 110756381733
NEAMTKatynicostr. Ion Creanga, nr. 120755267013
NEAMTSC Euro Geovet SRLstr. Cuza Voda, nr.80746819989
NEAMTRin Tin Tin Vet & Pet Shopstr. Tudor Vladimirescu, bl. 4, sc. E, ap. 410740847283
NEAMTMauvet PlusBd. General Nicolae Dascalescu, bl. T1, sc. C, et.
P
0755562584
NEAMTMauvet PlusBd. Decebal, nr. 71, bl. E2, Parter0755562584
NEAMTDoralvetstr. Bogdan Dragos, nr. 240736761999
NEAMTVeroanima Consultstr. Obor, nr. 1, bl. O1‐Parter0720969892
NEAMTPiatra Vetstr. Dimitrie Leonida, nr. 130721906729
NEAMTOctavian‐Drvetstr. Mihail Sadoveanu, nr. 1050743435840
NEAMTChirutavet Farmstr. Pincipala, nr. 110753679342
NEAMTFarmavetstr. Mihai Eminescu, nr. M70733005548
NEAMTFarmavetstr. Mihai Viteazu, nr. 56
NEAMTFarmavetstr. Baltagului, nr.  8, Piata Centrala
NEAMTAlexdia Vetstr. Republicii, nr. 110726997234
NEAMTMelidor Vetcomuna Borca, FN0740852259
NEAMTDuppy VetBd.Republicii, bl.740747249640
NEAMTFAAM VetStr.Cutului nr.290729026493
NEAMTPREST MARnr.80721328915
NEAMTIlcas Veterinariastr. Bistrita, nr.1560751535699
NEAMTMP VET PHARMA SRLstr. Bistrita, nr.20755562584
NEAMTMP VET PHARMA SRLstr. Bistrita, nr.20755562584

Cum funcționează o farmacie veterinară in Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț?

Farmacii veterinare Neamț. Farmaciile veterinare funcționează în conformitate cu legile și reglementările specifice din fiecare țară. Procesul de funcționare poate varia, dar în general, farmaciile veterinare respectă următoarele etape pentru a asigura un serviciu adecvat și sigur:

  1. Acreditarea și licențierea. Farmaciile veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț trebuie să obțină acreditări și licențe în conformitate cu legislația în vigoare. Aceste acreditări pot fi acordate de organisme guvernamentale sau autorități de reglementare specifice domeniului veterinar.
  2. Personal calificat. Farmaciile veterinare angajează personal calificat și autorizat pentru a desfășura activitățile farmaceutice. Acesta poate include farmaciști veterinari, tehnicieni veterinari și asistenți de farmacie specializați în medicina veterinară.
  3. Stocarea și gestionarea produselor. Farmaciile veterinare Neamț trebuie să respecte standarde stricte în ceea ce privește stocarea și gestionarea produselor farmaceutice. Acestea includ reguli privind temperaturile de depozitare, etichetarea corectă, controlul stocurilor și eliminarea în condiții de siguranță a produselor expirate.
  4. Eliberarea medicamentelor. Farmaciile veterinare respectă proceduri riguroase pentru eliberarea medicamentelor și produselor farmaceutice. Acestea pot include verificarea prescripțiilor, identificarea corectă a pacienților și oferirea instrucțiunilor adecvate privind administrarea și dozajul.
  5. Colaborarea cu medicii veterinari. Farmaciile veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț colaborează strâns cu medicii veterinari pentru a asigura o îngrijire coordonată și eficientă a animalelor. Această colaborare poate implica consultarea reciprocă, furnizarea de informații despre produsele farmaceutice și recomandări privind tratamentul și managementul afecțiunilor.
– publicitate –

Legea care permite funcționarea farmaciilor veterinare Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț

Farmacii veterinare Neamț. Legislația care reglementează funcționarea farmaciilor veterinare poate varia de la o țară la alta. În general, acestea sunt reglementate de autoritățile de reglementare în domeniul sănătății animalelor și medicinii veterinare, precum colegiile profesionale veterinare sau autoritățile guvernamentale responsabile de protecția sănătății animalelor.

Aceste legi și reglementări stabilesc cerințele și standardele pentru autorizarea, acreditarea și monitorizarea farmaciilor veterinare. Ele includ reglementări privind stocarea și gestionarea produselor farmaceutice, prescripția și eliberarea medicamentelor, instruirea și calificarea personalului și alte aspecte legate de practica farmaceutică veterinară.

Animale tratate în farmaciile veterinare din Neamț

Farmaciile veterinare din Neamț pot oferi servicii pentru o gamă variată de animale, inclusiv:

  1. Animale de companie. Farmaciile veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț sunt specializate în furnizarea de produse și servicii pentru animalele de companie, cum ar fi câinii, pisicile, rozătoarele și păsările de casă. Acestea pot trata diverse afecțiuni și boli întâlnite la animalele de companie, precum infecții, parazitoze, probleme dermatologice, afecțiuni gastrointestinale și multe altele.
  1. Animale de fermă. Farmaciile veterinare sunt adesea dotate și pregătite să ofere servicii pentru animalele de fermă, cum ar fi vaci, porci, oi, capre și păsări de curte. Acestea pot furniza medicamente și produse pentru tratarea bolilor comune ale animalelor de fermă, precum și pentru gestionarea sănătății și performanței acestora.
  2. Animale exotice. Unele farmacii veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț pot oferi, de asemenea, servicii pentru animale exotice, cum ar fi reptilele, păsările exotice și rozătoarele exotice. Aceste animale necesită adesea medicamente și produse speciale, iar farmaciile veterinare pot oferi acces la acestea.
  3. Animale de laborator. În farmaciile veterinare, se pot găsi și produse și servicii destinate animalelor de laborator, cum ar fi șoarecii și șobolanii. Aceste animale sunt adesea utilizate în cercetare științifică și necesită o îngrijire și supraveghere specializată.

Concluzie – Farmacii veterinare Neamț

Farmacii veterinare Neamț. Farmaciile veterinare reprezintă un pilon important în îngrijirea sănătății animalelor, oferind produse farmaceutice și servicii profesionale pentru diverse specii de animale. Aceste facilități asigură accesul la medicamente și tratamente adecvate, eliberate în conformitate cu prescripțiile medicale și sub supravegherea personalului calificat. Legea reglementează funcționarea farmaciilor veterinare, stabilind standarde și cerințe pentru a asigura siguranța și calitatea serviciilor. De la animalele de companie până la cele de fermă și exotice, farmaciile veterinare din Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț sunt un punct de referință esențial în îngrijirea și tratamentul animalelor.

Ce alte numere de contact prin telefon pot obtine de pe acest website?

Farmacii veterinare Neamț. In cadrul platformei de contact telefonic telefoncontact.online veti obtine o sumedenie de numere de telefon ale celor mari furnizori de servicii precum: firme de curierat, furnizori energie electrica, cele mai importante magazine online din Romania, Cazare vila Sovata, hormigon impreso Oviedo si hormigon pulido Ciudad Realfurnizori energie si gaze, contact eMAG furnizori apa sau servicii online. Farmacii veterinare Neamț, Piatra Neamț, Roman, Târgu Neamț

Autor Farmacii veterinare Neamț – Adresa si Telefon
Farmacii veterinare Neamț – Adresa si Telefon este redactat de autorul:

Ioana Stan este un redactor cu o experiență vastă în crearea de conținut de calitate pentru diverse platforme online. Ea își desfășoară activitatea cu pasiune și dedicare, fiind mereu preocupată de a oferi cititorilor informații relevante și utile. Cu o abilitate remarcabilă de a-și adapta stilul de scriere în funcție de tematica abordată, Ioana reușește să ofere o perspectivă proaspătă și originală asupra subiectelor tratate.

Ce parere ai despre acest articol? Lasa un comentariu mai jos

Publica un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte metode de contact telefonic

Servicii online

Dianys CRM. Transformând Relațiile Comerciale în Experiențe Personalizate cu ajutorul unui soft CRM Dianys CRM. Într-o lume în care tehnologia se întrepătrunde cu fiecare...

Magazin online

Contact PC Garage. Telefon reclamatii, relatii clienti sau asistenta Telefon contact PC Garaga. PC Garage s-a consolidat ca un gigant în domeniul retail-ului online...

Diverse

Subventii APIA pe hectar pentru anii 2022, 2023 si 2024 Subventii APIA pe hectar pentru anii 2022, 2023 si 2024. Subvențiile APIA (Agenția de...

Diverse

Cele mai Frecvente Coduri de Eroare la Centralele Ariston. Ghid Detaliat pentru Diagnostic și Remediere. Probleme Centrala Ariston. Cum rezolv? – publicitate – Coduri...

Diverse

Contact STB Bucuresti – Societatea de Transport Bucuresti. Reclamatii, call center, informatii si email – publicitate – Contact STB Bucuresti. Cu peste 2 milioane...

Diverse

Contact La Fantana. Telefon call center, email, program. Contact La Fantana. Cu o prezență solidă pe piața românească încă din anul 2001, La Fantana...

Diverse

Cea mai buna retea de telefonie mobila din Romania. Orange, Vodafone, Telekom sau Digi Mobil? Cea mai buna retea de telefonie mobila din Romania.În...

Politia Locala

Telefon Evidenta Persoanelor Voluntari. Email. Adresa contact. Program si Programare Telefon Evidenta Persoanelor Voluntari: Sunteti in cautarea unei modalitati de contact prin telefon pentru...